Organizers

Advisory Committee Chair

Tzyh-Jong Tarn, Washington University

Advisory Committee Co-Chair

  • Paolo Dario, Scuola Superiore, Sant’Anna
  • Toshio Fukuda, Nagoya University
  • Shigeo Hirose, Tokyo Institute of Technology
  • Chih-Ming Ho, Univ. of California, Los Angeles

Steering Committee Co-Chairs

  • Wen J. Li, Chinese University of Hong Kong
  • Kazuhiro Kosuge, Tohoku University
  • Eiji Nakano, Chiba Institute of Technology
  • Ning Xi, Michigen State University

Honorary General Co-Chair

Kazuhiro Kosuge, Tohoku University

General Chair

Zhidong Wang, Chiba Institute of Technology

General Co-Chair

  • Hajime Asama, University of Tokyo
  • Bradley J. Nelson, ETH-Zurich
  • Yeuchao Wang, CAS Shenyang Institute of Automation
  • Kan Yoneda, Chiba Institute of Technology

Program Chair

Aiguo Ming, University of Electro-Communications

Program Co-Chair

  • Martin Buss, Technical University of Munich
  • Li-Chen Fu, National Taiwan University
  • Qiang Huang, Beijing Institute of Technology
  • Makoto Kaneko, University of Osaka
  • Manukid Parnichkun, Asian Institute of Technology
  • Jindong Tan, Michigan Technical University

Organizing Committee Chair

Ren C, Luo, National Taiwan University

Organizing Committee Co-Chairs

  • Djitt Laowattana, King Mongkut University of Technology Thonburi
  • Jackrit Suthakorn,¬†Mahidol University
  • Satoshi Tadokoro, Tohoku University
  • Jian-Wei Zhang, University of Hamburg

Special Invited Symposium Chair

W.H. Liao, Chinese University of Hong Kong

Special Invited Symposium Co-Chairs

  • Tasuo Arai, University of Osaka
  • Kin-Huat Low, Nanyang Tech University
  • Xinjun Sheng, Shanghai Jiaotong University
  • Yu Sun, University of Toronto

Recent Result Sessions Chair

John Mai, Industrial Technology Research Institute of Taiwan

Awards Committee Chair

Hong Zhang, University of Alberta

Awards Committee Co-Chairs

  • I-Ming Chen, Nanyang Technological University
  • Shugen Ma, Ritsumeikan University
  • Shigeki Sugano, Waseda University
  • Dong Sun, City University of Hong Kong

Publicity Chairs

  • Yasuhisa Hirata, Tohoku University
  • Huosheng Hu, University of Essex
  • Gwo-Bin Vincent Lee, National Cheng Kung University
  • Uche Wejinya, University of Arkansas
  • Hui Xie, Harbin Institute of Technology

Tutorial & Workshop Chairs

  • Lixin Dong, Michigan State University
  • Imad H. Elhajj, American University of Beirut
  • Lianqing Liu, CAS Shenyang Institute of Automation
  • Shuro Nakajima, Chiba Institute of Technology
  • Yong Yu, Kagoshima University

Industrial Sessions Chairs

  • Heping Chen, Texas State University
  • Tim C. Lueth, Technical University of Munich
  • Hideaki Yamato, fuRo, Chiba Institute of Technology
  • George Zhang, ABB

Videos Chairs

  • Shusheng Bi, Beihang University
  • Kouki Kikuchi, Chiba Institute of Technology
  • Shuxiang Guo, Kagawa University
  • Steve Tung, University of Arkansas

Poster Session Chairs

  • Yong Liu, Nanjing University of Science and Technology
  • Kenjiro Tadakuma, University of Osaka
  • Jizhong Xiao, City University of New York

E-media Chairs

  • Oscar Ylaya Chuy, Jr., Florida A&M University and Florida State University
  • Chi Zhu, Maebashi Institute of Technology

Exhibitions Chair

  • King Lai, Michigan State University
  • Hongyi Li, CAS Shenyang Institute of Automation
  • Takanori Shibata, AIST
  • Guilin Yang, SIMTech, A-STAR

Finance Adviser

  • Xiaoping Yun, Naval Postgraduate School

Finance Chair

  • Weihua Sheng, Oklahoma State University

Registration Chairs

  • Guangyong Li, University of Pittsburgh
  • Hesheng Wang, Shanghai Jiaotong University

Publications Chairs

  • Yasuharu Kunii, Chuo University
  • Yantao Shen, University of Nevada

Local Arrangement Chair

  • Sheng Bi, South China University of Technology
  • Bingtuan Gao, Southeast University

Conference Secretary

Shuai Yuan, Shenyang Jianzhu University